Strona główna

Implant zębowy jest to najnowocześniejsze i najbardziej naturalne rozwiązanie w przypadku braku pojedynczego lub kilku zębów.

Implant zapewnia całkowity komfort użytkowania, ponieważ z powodzeniem zastępuje naturalne zęby.

Nowoczesna Implantologia Stomatologiczna

Implantologia to nowoczesna dziedzina stomatologii, zajmująca się zaawansowanym uzupełnianiem braków w uzębieniu. W sytuacji gdy pacjent z różnych przyczyn traci swoje naturalne zęby, szansę na piękny uśmiech i powrót do normalnego funkcjonowania daje właśnie implantologia stomatologiczna.


Wstawianie brakujących zębów przy pomocy implantów, to jedna z głównych dziedzin w jakich specjalizujemy się w  Klinice Implantologii i Stomatologii Estetycznej Sypień.

Dzięki zastosowaniu implantów utrata zębów nie jest problemem. Jeśli straciłeś ząb, czujesz dyskomfort w trakcie jedzenia lub mówienia, wstydzisz się swojego uśmiechu, masz kompleksy, implanty będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.


...Implanty dentystyczne stosowane w Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Sypień, to jedyne rozwiązanie w stomatologii, które pozwala trwale odtworzyć prawidłowo funkcjonujące i doskonale wyglądające nowe zęby, a nie tylko zamaskować ich brak…

CO NALEŻY WIEDZIEĆ O IMPLANTACH ?

Wszystkie zęby osadzone są mocno w kościach szczęk. Różnego rodzaju choroby lub wypadki mogą doprowadzić do utraty zęba. W sytuacji, gdy utracony ząb nie zostanie natychmiast uzupełniony, to otaczająca go kość zacznie się zapadać i zanikać. Sąsiednie zęby, nie mając oparcia, stopniowo będą zmieniać swoje położenie w kierunku brakującego zęba. Przesunięcie się jednego zęba może doprowadzić do przesunięcia się kilku dalszych, co w efekcie spowoduje znaczne przemieszczenia w jamie ustnej. Z powodu zmiany pozycji zębów u Pacjenta może dojść do rozwoju choroby przyzębia, ponieważ trudniej jest umyć poprawnie zęby i dziąsła oraz dotrzeć do wszystkich przestrzeni między zębowych. W przyszłości może to prowadzić do próchnicy, obniżenia się wyrostka zębodołowego i dalszej utraty zębów.

Implanty są nowoczesną i najdoskonalszą metodą odbudowy utraconych zębów. Spełniają one rolę sztucznych, bardzo wytrzymałych korzeni. Implanty idealnie imitują naturalne zęby oraz zapewniają pełne odtworzenie funkcji i estetykę utraconego uzębienia. Znakomicie poprawiają pewność siebie oraz jakość życia pacjentów. Pozwalają na nowo cieszyć się pięknym i pełnym uśmiechem.

Braki w uzębieniu najczęściej powodują:

  • problemy z gryzieniem, przeżuwaniem pokarmu
  • ból i stany zapalne dziąseł
  • trudności w trawieniu i przyswajaniu niezbędnych substancji odżywczych
  • problemy z mówieniem
  • zanik kości
  • zaburzona estetyka twarzy
  • bóle głowy oraz kręgosłupa
  • brak pewności siebie, wstyd, kompleksy


Implant to kilkumilimetrowy element w kształcie stożka, który po osadzeniu w kości szczęki lub żuchwy zastępuje utracony korzeń zęba. Implanty nie są jednak celem samym w sobie, stanowią filar dla zamocowania pracy protetycznej widocznej w jamie ustnej np.mostu, protezy lub korony. Materiał, z którego jest on wykonany (tytan lub cyrkon), traktowany jest przez organizm jak własna kość. Dzięki czemu zrasta się z nim równie trwale tak, jak zrastają się złamane części kości…..

Implanty dentystyczne stosowane w Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Sypień, to jedyne rozwiązanie w stomatologii, które pozwala trwale odtworzyć prawidłowo funkcjonujące i doskonale wyglądające nowe zęby, a nie tylko zamaskować ich brak.

Strukturalnie “ząb sztuczny” jest zbudowany z:

  • implantu – odtwarzającego korzeń zęba
  • łącznika – stanowiącego filar protetyczny, na którym zostanie osadzone uzupełnienie protetyczne
  • uzupełnienia protetycznego – korona, most, belka, proteza

JAKIE SĄ ZALETY IMPLANTÓW?

Pomimo, iż jest do wyboru wiele możliwych opcji uzupełnienia braków zębowych, żadna z nich nie da takiej efektywności, funkcjonalności i wytrzymałości jak implant zębowy. W wielu przypadkach klinicznych implanty są jedyną logiczną i rozsądną możliwością odbudowy braków zębowychstanowiąc pewny fundament dla zaprojektowanej pracy odtwórczej.  Implanty dentystyczne są bardzo wytrzymałe. Mogą pomóc w odtworzeniu uśmiechu pacjenta, który utracił zęby z powodu większości chorób twardych tkanek jamy ustnej czy też urazu. Wymagają one tak jak prawdziwe zęby szczotkowania, używania nitki dentystycznej i regularnych wizyt stomatologicznych kontrolnych.

Dzięki zastosowaniu implantów mogą Państwo odbudować pojedyncze zęby, bez konieczności spiłowania zdrowych zębów znajdujących się w ich sąsiedztwie możliwe jest przeprowadzenie odbudowy kilku zębów (niezależne wszczepienie większej liczby implantów nie wymaga naruszenia reszty zębów)w przypadku osób, które całkowicie straciły swoje uzębienie, możliwe jest osadzenie na implantach specjalnej struktury dającej nieporównywalnie większy komfort mówienia i spożywania pokarmów w porównaniu do tradycyjnych protez ruchomych.

Podstawowe zalety implantów to:

  • Lepsza estetyka – implanty zachowują się i wyglądają jak naturalne zęby. Dzięki swojej konstrukcji są one na stałe połączone z kością.
  • Lepsza wymowa – seplenienie i niewyraźna mowa to częste problemy osób posiadających luźne protezy. Implanty pozwalają na swobodną rozmowę bez obawy o ruchomą protezę.
  • Łatwiejsze jedzenie – implanty funkcjonują tak, jak Twoje własne zęby, pozwalając na jedzenie ulubionych posiłków bez bólu.
  • Lepszy stan zdrowia jamy ustnej – wszczepianie implantów nie wymaga ingerencji w inne, sąsiadujące zęby, pozostawiając je nienaruszone. Pojedyncze implanty umożliwiają też łatwiejszy dostęp do przestrzeni międzyzębowych, co pozwala utrzymać lepszą higienę jamy ustnej.
  • Trwałość – dzięki materiałom, z jakich wykonane są implanty (tytan lub cyrkon), przy odpowiedniej higienie mogą przetrwać przez całe życie.
  • Wygoda – w przeciwieństwie do ruchomych protez wymagających klejów (które utrzymują je na swoim miejscu) implanty eliminują tego rodzaju kłopotliwe zabiegi.

MOŻLIWOŚCI JAKIE DAJĄ IMPLANTY (ILUSTRACJE):

1. Uzupełnienia braku jednego zęba

2. Most protetyczny przy brakujących trzech zębach. Unikamy szlifowania własnych zębów.

3. W przypadku braku całkowitego uzębienia stosuje się most protetyczny oparty na implantach

Bezzębie stanowi szczególnie ważne wskazanie do leczenia implantologicznego. Zamocowanie wykonanej protezy całkowitej na implantach (najczęściej dwóch w żuchwie, czterech w szczęce) zapewnia komfort użytkowania, eliminujac całkowicie problem ruchomości i spadania, jak to jest w przypadku zwykłych protez zębowych.

JAK WYGLĄDA ZABIEG?

Pierwszym etapem jest szeroka diagnostyka kliniczna i radiologiczna wykonywana przez lekarza celem określenia możliwości implantacji i określenia planu postępowania dostosowanego indywidualnie do każdego pacjenta, która jest z nim ściśle omawiana.

Zabieg implantacyjny składa się z następujących faz:

  • Implant jest wszczepiany i całkowicie pokrywany tkanką dziąsła. Następnie przechodzi okres osteointegracji, podczas którego dochodzi do wytworzenia połączenia kości z implantem. Kiedy integracja dobiegnie końca implant jest mocno zakotwiczony w kości i może stanowić element mocujący dla planowanej pracy protetycznej
  • Po okresie osteointegracji (od 2 do 6 miesięcy) małym nacięciem odsłania się górną część implantu, usuwa się śrubę pokrywająca i nakłada się na nią śrubę gojącą na okres około 2 tygodni.
  • Na następnej wizycie usuwa się śrubę gojącą, przykręca łącznik, który będzie stanowił trzon dla pracy protetycznej. Na końcu osadza się prace protetyczną (w zależności od sytuacji klinicznej: koronę, most, protezę częściową, całkowitą

Istnieje również możliwość zmodyfikowanego postępowania, czyli implantacja z natychmiastowym obciążeniem. Jest możliwa, jeśli tylko pozwalają na to warunki anatomiczne pacjenta. W odpowiednich warunkach i w pewnych okolicznościach zęby (czyli prace protetyczne) mogą być osadzane na implantach bardzo wcześnie (1-6 tygodniu) po zabiegu implantacji.

Coraz częściej do czasu osadzenia ostatecznej pracy protetycznej wykorzystuje się korony o zmniejszonych wymiarach jako uzupełnienie tymczasowe w celu treningu kostnego by poprawić jakość kości i zwiększyć osteointegracje.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z LECZENIA IMPLANTOLOGICZNEGO I JAKIE SĄ PRZECIWSKAZANIA?

Prawie każdy pacjent, który utracił jeden lub większą liczbę zębów bądź użytkuje protezy częściowe lub całkowite i chciałby poprawić ich utrzymanie. Pacjent musi posiadać odpowiednią ilość i jakość tkanki kostnej.

Młodociani pacjenci, u których rozpatrywana jest możliwość leczenia implantologicznego muszą mieć zakończony rozwój kostny, ewentualnie mogą być stosowane mikroimplanty jako elementy retencyjne dla leczenia ortodontycznego.

Przeciwwskazania do leczenia implantologicznego:

  • pacjenci zażywający leki obniżające odporność (np. po przeszczepie)
  • pacjenci zażywający hormony steroidowe
  • nieustabilizowana cukrzycę
  • chorobę nowotworową,
  • choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego,
  • osteoporoza
  • choroby psychiczne (psychozy, schizofrenia)
  • przewlekły nikotynizm, alkoholizm, narkomania
  • zła higiena zębowa oraz brak współpracy pacjenta w celu jej poprawy.

Jak tylko dojdzie do utraty zęba, kość zaczyna zanikać. Jeżeli utracimy wiele zębów utracimy zarazem dużą ilość kości. Mnogie zaniki kostne powodują zmniejszenie podparcia przez łuki zębowe dla warg i policzków, co wpływa na proces tzw. „przedwczesnego starzenia się twarzy”. Implanty dentystyczne zapobiegają utracie kostnej, przez co również mają pośredni wpływ na rysy twarzy czyniąc ją bardziej uwydatnioną. Tak, więc implanty powinny być umieszczone możliwie jak najszybciej po utracie zęba by zapobiec już we wczesnym stadium utracie kości i zapewnić piękny i zdrowy wygląd twarzy.

A co jeżeli nie mam wystarczającej ilości tkanki kostnej?

W przypadkach małej ilości tkanki kostnej stosuje się sterowaną regenerację kostną z użyciem preparatu Bio-Oss który po aplikacji przykrywa się błoną resorbowalną Osteogard, bądź przeszczepy kostne np. z bródki.

IMPLANTY – INWESTYCJA W PIĘKNY UŚMIECH NA LATA

Polacy coraz częściej decydują się na leczenie implantologiczne, ze względu na długotrwały efekt, który ponadto jest praktycznie identyczny, z wyglądem naturalnych zębów. Implanty są wykorzystywane do odbudowy pojedyńczych ubytków powstałych np. w skutek wybicia zęba, rekonstrukcji braków wielozębowych, mocowania protez stałych i ruchomych oraz pełnej odbudowy uzębienia w tzw. bezzębiu.

Za implantami zębowymi przemawia jeszcze kilka argumentów. Stuprocentowo zastępują one funkcje naturalnego uzębienia orazw idealny sposób naśladują naturalne korzenie zębów, zapewniając stabilność zespolonych z nimi koron. Wszczepienie implantów nie wymaga również ingerencji w zęby sąsiadujące. Warto pamiętać, że brak choćby jednego zęba skutkuje niekiedy zanikiem kości, który z kolei może odbić się na zdrowiu reszty uzębienia, a dodatkowo zaburza pracę stawów skroniowo-żuchwowych. Zaburzenia te mogą natomiast powodować częste bóle głowy i karku. Dlatego też implanty zębowe są zalecane wszystkim pacjentom borykającym się z brakami w naturalnym uzębieniu.

Warto pamiętać że implanty to inwestycja na lata, która gwarantuje komfort i w zdecydowany sposób poprawia jakość życia pacjentów.