Strona główna / Zalecenie pozabiegowe

ZALECENIA PO ZABIEGU IMPLANTOLOGICZNYM

Należy pamiętać, że zabiegi chirurgiczne związane są z pewnym rodzajem ryzyka i towarzyszącymi skutkami niepożądanymi typu obrzęk i krwawienie oraz ból.

Jak należy zachować się po zabiegu (w dniu zabiegu i następnych trzech dniach):

 • NIE PALIĆ !
 • Nie dotykać i nie drażnić miejsca w którym został wykonany zabieg
 • Stosować zimne okłady według zaleceń

Leki:

 •  Antybiotyk według wskazań lekarza
 • Leki przeciwbólowe/przeciwzapalne – profilaktycznie nawet przy braku dolegliwości bólowych zaleca się stosować leki typu ibuprofen 200mg w ilości 2 tabletki na dobę przez 7 dni

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej wskazane jest też przyjmowanie:

 •  Witaminy C w dawce 1500mg na dobę (przyspiesza procesy gojenia)

Dieta:

 • Nie wolno spożywać pokarmów aż do czasu ustąpienia znieczulenia. Około 4-6 godzin.
 • Nie pić gorących napojów, nie jeść gorących potraw
 • Nie wolno używać słomki do napojów
 • Nie spożywać alkoholu ze względu na możliwość wystąpienia opóźnionego krwawienia
 • Spożywać tylko płynne i miękkie pokarmy, po jedzeniu wypłukać usta letnią wodą.

Wysiłek fizyczny:

W okresie kilku dni od zabiegu prosimy o rezygnacje z używania siły fizycznej i sportu rekreacyjnego. Do czterech tygodni po zabiegu nie uprawiać sportu wyczynowego i unikać ekstremalnych zmian klimatycznych np. wyjazd do państw tropikalnych, narty w wysokich górach.

Higiena jamy ustnej:

Bardzo istotne znaczenie dla powodzenia zabiegu ma przestrzeganie wysokiej higieny jamy ustnej w okresie po zabiegowym. Już w dniu zabiegu zęby i okolice wszczepu powinny być dokładnie delikatnie myte, z pominięciem bezpośredniego miejsca zabiegu, po każdym posiłku. W razie zalecenia przez lekarza po kilku dniach można delikatnie płukać usta przepisanymi płynami.

Krwawienie:

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej należy:

Aby przeciwdziałać krwawieniu należy po zabiegu uciskać opatrunek jałowy w okolicy pooperacyjnej przez 30 minut i powtarzać to w odstępach 15 minutowych aż do ustąpienia krwawienia. Ucisk wspomaga naturalny proces tworzenia skrzepu. Jeżeli krwawienie nie ustępuje w ciągu kilku godzin, można użyć wilgotnej torebki z czarną herbatą zawiniętą w jałowy gazik i powtórzyć powyższe kroki. Jeżeli po 4-5 godzinach nadal występuje krwawienie należy zawiadomić lekarza.

Po 24 godzinach należy przepłukać usta lekko osoloną, przegotowaną letnią wodą. Płukanie musi być bardzo delikatne, bez gwałtownych ruchów.

Powinno się unikać stresujących sytuacji przez 72 godziny od zabiegu lub tak długo jak tego wymagają zażywane leki. Wyżej wymienione sytuacje zwiększają akcje serca tym samym podnoszą ciśnienie krwi, co ma negatywny wpływ na proces gojenia.

Obrzęk:

W celu zminimalizowania obrzęku należy stosować zimne okłady, zewnętrznie, w odstępach 15 minutowych. Obrzęk jest naturalną częścią procesu gojenia i może wystąpić oraz utrzymać się od kilku dni do nawet tygodni w zależności od rozległości zabiegu.

Normalnym objawem są również zasinienia na skórze szczególnie w okolicy podawania środków znieczulających oraz mobilizacji błony śluzowej. Może pojawić się też podwyższona temperatura ciała oraz powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych.

.

.

.